Ossip Zadkine en België

Datum:

31 oktober 2026 tot 18 april 2027

Zestig jaar na zijn overlijden brengt het KMSKA een ode aan beeldhouwer Ossip Zadkine (Vitebsk 1888 - Parijs 1967). Hoewel Zadkine wereldfaam verwierf vanuit het Parijs van de roaring twenties, vond zijn carrière een vroege voedingsbodem in België. “Les Belges étaient mes premiers amateurs,” schreef hij zelf. Zijn eerste retrospectieve kreeg hij in 1933 niet in Frankrijk, maar in Brussel, in het Paleis voor Schone Kunsten (nu BOZAR). Het was een Antwerpse reder van CMB die na WOII zijn werk uit New York naar Europa terugbracht. De joodse kunstenaar had tijdens de oorlog veiliger oorden opgezocht. Na zijn deelname aan de eerste Middelheim Biënnale opperde hij aan Lode Craeybeckx de idee voor een permanente presentatie in de openlucht. Zo werd Ossip Zadkine samen met Henry Moore adviseur van het op te richten Middelheim Museum dat in 2025 75 jaar bestaat.

Ossip Zadkine was een onvermoeibare, niet in hokjes te plaatsen en productieve kunstenaar met een indrukwekkend oeuvre. Vandaag tellen we meer dan 600 sculpturen, ruim 750 gouaches en tekeningen, en zo’n 200 litho’s en etsen.

In deze tentoonstelling tonen we die veelzijdige productie van Zadkine, aangevuld met werk van zijn vrouw Valentine Prax en van Belgische tijdgenoten en leerlingen. Het KMSKA bezit negen werken van zijn hand, waaronder het expressieve De ellende van Job, dat Zadkine zelf aan het museum schonk. Zijn beeldtaal, vol innerlijke kracht en emotie, krijgt in deze expo opnieuw ruimte om te ademen.

Audiogids

Ontdek Ossip Zadkine en België op je eigen tempo met een audiogids vol verrassende inzichten. Download de KMSKA-app of ontleen een audiotoestel aan het onthaal en laat je meevoeren door het verhaal van deze expo.

Zadkine voor makers, bouwers en nieuwsgierige handen

Kijk je liever met je handen dan met een audiogids? Dan zijn de doestations iets voor jou. Doorheen de tentoonstelling ga je zelf experimenteren zoals Zadkine: je ontdekt hoe een sculptuur ontstaat door materiaal weg te nemen, voelt het verschil tussen hout en steen en geeft vorm aan je eigen beeld met verrassende magnetische bouwstukken.

Geen voorkennis nodig, wel een flinke dosis nieuwsgierigheid. Kom voelen, uitproberen, bouwen en creëren, alleen of samen.

Ook de allerjongsten (0-5 jaar) kunnen op ontdekking. Bij elk doe-station wacht een speelse, multizintuiglijke activiteit die uitnodigt om te kijken, voelen, kruipen, bouwen en verwonderen. Zo wordt een museumbezoek een creatief avontuur voor de hele familie.

Een tentoonstelling gerealiseerd in uitzonderlijke samenwerking met het musée Zadkine, Paris Musées.

Rubens

Blijf verbonden!

Ontvang altijd de laatste nieuwtjes